Diz protez testleri, protez operasyonundan önce gerçekleştirilmesi gereken tetkiklerdir. Hasta, ameliyattan önce detaylı bir muayene süreci yaşar.

Bu süreçte faydalanılan görüntüleme yöntemleri, diz ekleminde oluşan dejenerasyonun durumuyla ilgili bilgi verir. Hasarın derecesi ve konumu bu testlerle öğrenilir.

Öte yandan vücudun herhangi bir bölgesinde enfeksiyon veya iltihap olup olmadığının belirlenmesi açısından diş muayenesi ve kan testleri de gerekir.

Diz Protezi Nedir?

Diz eklemlerinde oluşan problemlerin tedavisi için kullanılan yöntemlerin başında protezler gelir. Bunlar ortalama 20-30 yıl boyunca sorunsuz bir şekilde kullanılabilir.

Diz protezleri çoğunlukla; farklı bir tedavi alternatifi olmayan ileri boyuttaki kireçlenme durumlarında ve romatizmal hastalıkların ilerleyen evrelerinde uygulanır.

Diz Protezi için Gereken Testler Nelerdir?

Öncelikle hekiminiz sizi detaylı olarak muayene edecektir. Dizinizdeki eklemlerde hareket açıklığı var mı? Şekil veya yürüyüş bozukluğu mevcut mu? Eklemde şişlik söz konusu mu? Bunlara bakılır.

Muayene sonrasında uygulanan bazı testler şöyledir:

  1. Eklem aralığında meydana gelen daralmayı görmek için röntgenden yararlanılır.
  2. Farklı hastalıkların ayırıcı tanısı için MR istenir.
  3. Ameliyattan önce kan tahlilleri gerçekleştirilir.
  4. Anestezi almaya uygun olup olmadığınızı netleştirmek için bazı testler talep edilir.
  5. Guatr, yüksek tansiyon, diyabet gibi rahatsızlıklarınız varsa bunlar için de ek muayenelere ve tetkiklere ihtiyaç duyulur.

Diz Protezleri Nasıl Seçilir?

Uygulanan diz protezi testleri sonucunda ortopedist, hasta için uygun protezi belirleyecektir.

En sık kullanılan bazı diz protezleri şöyle sıralanabilir:

Yüzey Kaplama (Mini Diz) Protezleri

Bunlar, 40-55 yaş arası hastalarda tercih edilir. Ufak bir alanda meydana gelen kıkırdak hasarları için kullanılır. Küçük bir cerrahi kesi gerektirir, kolayca uygulanabilir.

Yarım Diz Protezleri

Bunlar, unikondiler diz protezi olarak da bilinir. Dizlerin kireçlenmiş dış veya iç ana eklemini değiştirme esasına dayaılıdır.

Standart Total Diz Protezi

Kaval kemiği eklem yüzeylerinin ve gerekiyorsa diz kapağı eklem yüzeyinin değiştirilmesine dayanan protez çeşididir. Özel kaplama olan türleri de mevcuttur.

Diz protez testleri ve diz protezi çeşitleriyle ilgili daha fazla bilgi için merak ettiklerinizi bize iletebilirsiniz.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.