Diz protez testleri, protez operasyonundan önce gerçekleştirilmesi gereken tetkiklerdir. Hasta, ameliyattan önce detaylı bir muayene süreci yaşar.

Bu süreçte faydalanılan görüntüleme yöntemleri, diz ekleminde oluşan dejenerasyonun durumuyla ilgili bilgi verir. Hasarın derecesi ve konumu bu testlerle öğrenilir.

Öte yandan vücudun herhangi bir bölgesinde enfeksiyon veya iltihap olup olmadığının belirlenmesi açısından diş muayenesi ve kan testleri de gerekir.

Diz Protezi Nedir?

Diz eklemlerinde oluşan problemlerin tedavisi için kullanılan yöntemlerin başında protezler gelir. Bunlar ortalama 20-30 yıl boyunca sorunsuz bir şekilde kullanılabilir.

Diz protezleri çoğunlukla; farklı bir tedavi alternatifi olmayan ileri boyuttaki kireçlenme durumlarında ve romatizmal hastalıkların ilerleyen evrelerinde uygulanır.

Diz Protezi için Gereken Testler Nelerdir?

Öncelikle hekiminiz sizi detaylı olarak muayene edecektir. Dizinizdeki eklemlerde hareket açıklığı var mı? Şekil veya yürüyüş bozukluğu mevcut mu? Eklemde şişlik söz konusu mu? Bunlara bakılır.

Muayene sonrasında uygulanan bazı testler şöyledir:

 1. Eklem aralığında meydana gelen daralmayı görmek için röntgenden yararlanılır.
 2. Farklı hastalıkların ayırıcı tanısı için MR istenir.
 3. Ameliyattan önce kan tahlilleri gerçekleştirilir.
 4. Anestezi almaya uygun olup olmadığınızı netleştirmek için bazı testler talep edilir.
 5. Guatr, yüksek tansiyon, diyabet gibi rahatsızlıklarınız varsa bunlar için de ek muayenelere ve tetkiklere ihtiyaç duyulur.

Diz Protezleri Nasıl Seçilir?

Uygulanan diz protezi testleri sonucunda ortopedist, hasta için uygun protezi belirleyecektir.

En sık kullanılan bazı diz protezleri şöyle sıralanabilir:

Yüzey Kaplama (Mini Diz) Protezleri

Bunlar, 40-55 yaş arası hastalarda tercih edilir. Ufak bir alanda meydana gelen kıkırdak hasarları için kullanılır. Küçük bir cerrahi kesi gerektirir, kolayca uygulanabilir.

Yarım Diz Protezleri

Bunlar, unikondiler diz protezi olarak da bilinir. Dizlerin kireçlenmiş dış veya iç ana eklemini değiştirme esasına dayaılıdır.

Standart Total Diz Protezi

Kaval kemiği eklem yüzeylerinin ve gerekiyorsa diz kapağı eklem yüzeyinin değiştirilmesine dayanan protez çeşididir. Özel kaplama olan türleri de mevcuttur.

Diz protez testleri ve diz protezi çeşitleriyle ilgili daha fazla bilgi için merak ettiklerinizi bize iletebilirsiniz.

Diz protez testleri, protez operasyonu öncesinde uygulanması gereken tetkiklerdir. Ameliyattan önce hastanın ayrıntılı olarak muayeneden geçirilmesi gerekir.

Bu süre zarfında çeşitli görüntüleme yöntemlerinden yararlanılarak diz eklemindeki dejenarasyonun türü ve derecesiyle ilgili bilgi edinilir. Hasarın tam olarak nerede meydana geldiği, ne boyutta olduğu bu testler yardımıyla netleştirilir.

Ayrıca vücudun bir yerinde iltihaplanma ya da enfeksiyon olabilir. Bunun için de kapsamlı bir muayeneye ve gerekli kan testlerine ihtiyaç vardır.

Diz Protezi Ne İşe Yarar?

Diz eklemlerinde ortaya çıkan sorunların iyileştirilmesi için başvurulan ilk yöntemlerden biri protezlerdir. Bunlar takriben 20-30 yıllık bir süreçte sorunsuz olarak kullanılabilirler.

Çoğu zaman diz protezlerine başka bir tedavi alternatifi bulunmayan, ilerlemiş vakalarda gereksinim duyulur. Örneğin ciddi kireçlenme problemi bunlardan biridir. Öte yandan romatizmal rahatsızlıkların sonraki aşamalarında diz protezlerinden yardım alınır.

Diz Protez Testleri Nelerdir?

Hastaya diz protezi testleri alanında hangi tetkiklerin, tahlillerin uygulanacağı hekim tarafından belirlenir. Doktor kişiyi etraflıca fiziksel muayeneden geçirir. Eklemlerinde bir hareket açıklığı bulunup bulunmadığına bakar. Yürüyüş ya da şekil bozukluğu olup olmadığını inceler.

Şişlik var mı yok mu? Bunu kontrol eder. Sonra muayene sonuçlarını kesinleştirmek için bazı testler uygulanmasını isteyebilir.

Buna göre diz protezi testleri olarak en çok talep edilen tetkiklerden bazıları şunlardır:

 1. Röntgen: Eklem aralığında oluşan daralmanın görüntülenebilmesi için röntgenlerden yardım almak gerekir.
 2. MR yani manyetik rezonans görüntüleme ise başka hastalıkların ayırıcı tanısında etkin rol üstlenir.
 3. Operasyon öncesinde rutin kan tahlilleri mutlaka gerçekleştirilmelidir.
 4. Kişi anestezi almaya uygun mu değil mi? Bu sorunun yanıtını saptamak için gerekli testlerin yapılması lâzımdır.
 5. Hastanın yüksek tansiyonu, guatrı, diyabeti veya başka bir kronik hastalığı mevcut ise bunlara yönelik ilâve testler gerekli olacaktır.

Diz için Protez Seçimi Nasıl Yapılır?

Gerçekleştirilen bu testler sayesinde, hasta için hangi diz protezinin doğru olacağına karar verilebilir.

Yaygın olarak kullanım alanı bulan diz protezlerinden birkaçı şöyle sıralanabilir:

 1. Yüzey Kaplama (Mini Diz) Protezleri,
 2. Standart Total Diz Protezi,
 3. Yarım Diz Protezleri.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.