Diz eklemi protezlerinin aşınma koşulları biyomekanik testler kullanılarak anlaşılır. Bu testleri uzman laboratuvarlar gerçekleştirmektedir.

Diz eklemi protez testi sağlık alanında kullanılan protezler için standart bir uygulamadır. Diz protezleri ileri düzeyde hasar gören ya da fonksiyon kaybına uğrayan diz ekleminin tedavisinde kullanılır. Diz protezi ameliyatlarında, hasarlı kıkırdak dokusu temizlenerek işlevi yüksek protez uygulanır. Diz eklemi ileri derecede hasar almışsa diz protezleri sıklıkla tercih edilir.

Diz eklemi protez testleri uzmanların gözetimi altında yapılır. Diz protezinin biyouyumluluk testleri hasta güvenliği için önemlidir. Protez üretimi gerçekleştiren firmalar biyouyumluluk testi programları yaparak tüm risk faktörlerini değerlendirmektedir. Medikal ürünlerin biyouyumluluğunun değerlendirilmesi sağlıklı kullanımın öne çıkmasını sağlar. Biyouyumululuk testi ve biyomekanik test işlemlerini sizler için yapabilirsiniz.

Diz Eklemi Protezi Neler Sunar?

Kıkırdak ve kemiğin yıpranmış olan bölgeleri temizlenerek uygulanan protez dizin tekrar eski fonksiyonuna ulaşması için kullanılır. Diz ekleminin görevini yerine getirmek için kullanılan yapay protezler farklı maddelerden bir araya gelir. Diz protezinin ara parçaları ise polietilen adlı malzemeden yapılır. Protez teknolojisi son yıllarda gelişme kaydetmiştir. Böylece çok daha işlevsel diz protezleri üretilmiştir. Gelişmeler ışığında diz protezi ameliyatı olan hastalarda tedavi başarısı da daha da artmıştır.

Diz Aşınma Testi

Diz aşınma testi, aşağıdaki bulunan standartlar üzerinden yapılır. Laboratuvarımız ilgili testleri başarılı bir şekilde gerçekleştirmektedir. Diz aşınma testi standartları;

  • ISO 14243-1: Protezlerin aşınması,
  • ISO 14243-2: Protezin giyilmesi,
  • ISO 14243-3: Protez yükleme testinden bir araya gelir.

Aşınma testlerinde ayrıca diz simülatörü kullanılarak süreç belirlenebilir. Laboratuvarımız tüm kontrolleri başarılı bir şekilde uygulamaktadır. Diz protezlerin uygulanan eşzamanlı testi hızlı ile sizlere ekonomik çözümler sunabiliriz. Rutin testlerimizde başarılı sonuçlar alabilirsiniz.

Biyouyumluluk testlerinde ISO 10993 üzerinden hizmet verilir. Diz eklemi biyomekanik testleri medikal ürünler için hayat kurtarıcıdır. Akredite edilen medikal ürünlerinizi yurtdışına satabilirsiniz.  Biyomekanik testleri medikal ürünün türüne göre değişiklik göstermektedir. Alınan sonuçlar üzerinden ürün hakkında gerekli değerlendirme yapılır. Medikal cihazlarınızla ilgi test almak isterseniz bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

1 Yorum

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.