Metalik Tıbbi Kemik Vidaları için Standart Test Yöntemleri

Kemik vida testi osteosentez implantlarının test edilmesidir. İlgili kemik parçalarının stabi olarak sabitlenmesini destekler.

Kemik vida testi ASTM F543’e göre kemik vidalarının çalışmasının basitleştirilmiş klinik kullanım için dört mekanik test uygulaması yapılır. Temel özellikler kapsamında; vidalama ve çözme, çekme kuvveti, torsiyon mukavemeti, kemik vidalarının kesilmesi olarak sınıflandırılır.

Kemik Vida Testi Nasıl Yapılır?

Farklı yöntemler ile uygulama olabilir. Yöntemler, genel olarak kemik vidasına sabit bir ön yük uygulayarak üst üste binmiş olan burma hareketine başlayarak uygulanır. Burma hareketi başlatan test, çok eksenli bir şekilde sonuç almayı mümkün kılar. Bu kontrol teknik olarak karmaşık hareket sırası, statik cihazların kullanılması ile sonuçlanır.

Testlerin değerlendirilmesi;

  • Tıbbi test değerlendirilmesi

Değerlendirilme aşaması tamamen isteğe bağlıdır. Tıbbi olarak değerlendirilmesi bu alanda uzman olan kişilerce yapılabilir. Beraberinde, Omurga Kemik vida testi için direkt olarak uygulamalarda otomatik olarak değerlendirme işlemlerinin gerçekleşmesi de söz konusudur.

Uygulama;

Kemik vidalarının bir cihaz yardımı ile hizalanması, gömme kaplara yerleştirilmesi sağlanır.

5 iplik veya diş uzunluğunun %20 çıkıntısı olur.

Vidaları uçlarda salınan bir cihazla toplama yapılır ve vidalar 1-5 devir test hızında uygun olarak kapatılır.

Omurga Kemik Vide Testi Sonucu

Testin sonucu, tüm test süresince dönme açısı ve üzerindeki eğme momenti üzerinden incelenir. Tüm test süresi boyunca aksiyal kuvvet kontrol edilir. Kopma açısından, maksimum torsiyon dayanımına kadar, tüm test süresi boyunca aksiyal kuvvet uygulamaları söz konusu olacaktır.

Peki, ne gibi avantajları var? Kemik vidalarının klemplenmeden ön hasar görmemesi, gerdirilmemiş olması gibi avantajlar olacak. 6 vidanın aynı anda boşaltılması için gömme aygıtının tekrar kullanılması gibi durumlar söz konusu olacaktır. Kemik vida testi ve diğer test uygulamaları sağlıklı sonuçlar almak açısından son derece önemlidir. Bunun göz önünde bulundurulması durumunda, herhangi bir sorun yaşamadan test uygulamaları olacaktır.

Dilerseniz siz de konuyla alakalı ekibimizden detaylı bilgi alabilirsiniz. Test uygulamaları ve sonuçları konusunda profesyonel destek sunulacaktır. En iyi sonuçların alınması sağlanacaktır.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.