Dünyada birçok hastanın ihtiyacını karşılayan tıbbi cihazlar üretilmektedir. Peki hangi laboratuvarlar ve biyomekanik testi yapar? İşte cevabı…

Hangi laboratuvarlar biyomekanik testi yapar? Hastaların ihtiyaçlarını karşılayan tıbbi cihaz üretim ve tasarımlarda biyomekanik testler oldukça önemlidir. Gelişen teknoloji ve üretimin kolaylığı ile tıbbi cihazlar insan vücuduna uyumlu olması ve günlük yaşamın daha rahat geçmesi sağlanmaktadır. Genellikle kemik, bağ, kas gibi biyolojik dokuların mekanik özellikleri insan vücudu için üretilen implant ve protezlerin uygunluk sağlaması gerekir. Performansın yanı sıra güvenlik testlerinden de geçmesi gerekir.

 • Statik testler
 • Orotpedik ürünler
 • Dinamik testler
 • Beyin cerrahi ve diş implantları
 • Uzatıcı ve bükümlü test
 • Poizisyonlama ve açılama testi en çok kullanılan biyomekanik testlerdir.

Bu testlerin yapımı tıbbi cihaz üretimine olan uygunluğu ölçülmektedir. Tıbbi cihazlar geliştirilerek alaşımlar, metaller seramikler ve polimerlerin kullanımları onaylanır. Her biri ayrı vücut bölgelerinde kullanılır. Metalik implantlar; düzenli ve kristal yapıya sahip oldukları için omuz ve diz implantlarında kullanılır. Tıbbi cihaz üreticileri detaylı olarak yaptıkları testleri mühendisler ve uzmanlardan oluşan bir ekip ile gerçekleştirir.      

Biyomekanik Testleri

İnsan vücudunda oluşan eksikliklerin tamamlanabilmesi için cihazlar ve materyaller üretilmektedir. Bunlar gerekli tüm testlerden geçtikten sonra hastayla olan uyum göz önünde bulundurularak yaşam kalitesi artırılır. Biyomekanik testleri belli bir standartlara uygunluk gösterilerek üretilen cihazların ya da ekipmanların yüksek performans sağlaması ve güvenlik şartlarının uygunluğu söz konusudur. Yapılacak olan uygunluk testi sonucunda elde edilen verilerek göre biyomekanik testleri uzman ve profesyonel ekipler tarafından onaylanır. Yapılan tüm testler uygun laboratuvar ortamlarında gerçekleşmesi sağlanır.

Tıbbi cihazlara yapılan değerlendirmelerde implantın gerilme, basma, kesme kuvvetlerinin  yanı sıra dayanıklılık, kayganlık, elastiki çeşitliliğine karşı kabiliyetinin de bulunması aranan özelliklerdendir. Kalça ve omuz implantları cihazları yük taşımak için yapılan metalik implantlardır. Seramikler yani metalik olmayanlar ise sıkıştırma mukavemeti en yüksek olandır. Zayıf gerilme özelliğinin bulunması gerekir. Bunlarda diş implantlarında kullanımları için uygunluk göstermelidir. Kolay üretimleri olmalıdır. Bu nedenle yapılan biyomekanik testleri %100 uygunluk sağlamalıdır. Laboratuvarımızda yapılan testlerde seçilen materyallerin belirlenen özelliklere sahip olması gerekir.  

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

1 Yorum

 1. Biyomekanik Testleri Yapan Laboratuvarlar – Biyomekanik Testleri

  […] Hangi laboratuvarlar biyomekanik testi yapar? Laboratuvarlarda yapılan testler sağlık sorunlarını, prognozu belirlemede ve bir hasta tedavilere rehberlik etmektedir. Klinik kararların %60’ı laboratuvardaki test sonuçlarından çıkmaktadır. Laboratuvara ihtiyacı olan hastaların laboratuvardan beklentileri kaliteli, güvenilir ve insani değerlere önem vermesidir. Hastalar güvenilir laboratuvarlarda hekimlerin yönlendirilmesiyle gitmektedir. Buralarda yapılan testler ya da alınan kan örnekleri laboratuvarlara gönderilir. Ancak bazı laboratuvarlar yetkisiz hizmet vermektedir özellikle buna dikkat edilmesi gerekir.  […]

  Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.