Gelişen teknoloji ile beraber tıbbi alanda kullanılacak kullanılan cihazlar daha yüksek özelliklere kavuşmuştur. Günümüzde uygulanan biyomekanik testler cihazların sorunsuz şekilde kullanımını sağlamaktadır.

Tıbbi cihazların kontrolleri biyomekanik testleri üzerinden gerçekleştirilir. Biyomekanik, mekanik ilkelerin inceleme dallarından bir tanesidir. İnsan hareketinin temel ilkelerinin anlaşılmasında bu bilimin büyük bir önemi bulunuyor. Çağdaş biyomekanik, fizik ve mühendislik alanlarında da kendisine yer buluyor.

Biyomekanik tarih boyunca bilim adamlarının çalışmalarından etkilenmiştir. Farklı disiplinler sayesinde biyomekanik farklı bir boyuta ulaşmayı başarmıştır. Biyomekaniğin arkasında matematik ve mühendislik dalları geliyor. Ekipman ve cihazların kontrolleri sırasında yapılan bu testler tüm detayları bizlerle bir araya getiriyor.  Kapsamlı şekilde uygulanacak olan testlerin sonuçları da önemli konulardan bir tanesidir Test sonuçlarına göre cihaz ve ekipmanların kullanımı tamamlanabilir. Tendon, kas, kemik ve bağ doku gibi biyolojik dokuların sonuçları uzmanlar tarafından değerlendirilir.

Biyomekanik Testlerin Amaçları

Biyomekanik testlerinde farklı yükleme koşullarından yararlanılır. Bu sayede test edilen dokular üzerinden gerekli tedavinin sorunsuz şekilde tamamlanması sağlanır. Laboratuvar ortamında yapılacak olan biyomekanik testlerin amacı ise tıbbi cihazlarda sorun olup olmadığını belirlemektir. Bu yüzden dikkatli bir şekilde kontrollerinin yapılması gerekiyor. Biyolojik doku kısmının dikkatli bir şekilde incelenmesi için uzman ekiplerden destek alınır. Tıbbi alanda görev alacak cihazların değiştireceği dokunun yanı sıra temas edeceği dokunun özellikleri de bilinmelidir.

Biyomekanik Testler Neden Yapılır?

Dokuların mekanik anlamda özellikleri biyolojik, yaş ve çevresel faktörlere göre değişkenlik gösterebiliyor. Dokular bulunan kompozit ve viskoelastik malzemelerden bir araya geliyor. Bu yüzden mekanik özellikleri açısından inceleme gerçekleştirilirken bir noktadan diğerine göre değişkenlik yapılabiliyor.

Vücutta yer alan kemikler hem katı hem de sıvı fazdan bir araya geliyor. Bu maddelere ise kompozit adı verilir. Su özellikle kemik ağırlığının %25’ini bir araya getiriyor. Kemiklerde yer alan katı fazlar ise sert yapıların esnek hale gelmesine yardımcı oluyor. Kemikler kendini kolayca onarabilir ya da şekillerini değiştirebilir. Bu nedenle mekanik özellikleri vücutta yaşanacak değişikliklere bağlı olarak çeşitlenebilir. Ayrıntılı şekilde uygulanacak incelemeler için biyomekanik testleri yapımı kullanılacak cihazların yapılacak olan tedavi şekline bağlı olarak çeşitlenebilir.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

1 Yorum

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.